Titulní obrázek


Je tu další kolaps registru, tentokrát databáze řidičů

Nové registry asi začnou být postrachem všech obyvatel České republiky. Centrální databáze řidičů nefunguje tak, jak by měla. Systém opět reaguje pomalu.

Při větší zátěži se čekalo na odezvy na dotazy Centrálního registru řidičů v řádech až několika desítek sekund. Z tohoto důvodu byli od propojení systémů nuceni ustoupit. Zkouška ukázala, že ministerstvo dopravy je na připojení databáze řidičů k základním registrům připraveno. Potíže nastaly na infrastruktuře ministerstva vnitra. To nyní problém řeší.

Centrální registr řidičů, pojmenovaný Eliška, je samostatná aplikace zcela nezávislá na Centrálním registru vozidel. V minulých šesti letech neměla podle ministerstva dopravy žádné technické obtíže.

Vše se bude nejdříve testovat a teprve bude-li test úspěšný, systémy se propojí, což by mělo zlepšit uživatelský komfort a zrychlit práci úředníků na přepážkách.

Je nezbytné, aby odezva na dotazy Centrálního registru řidičů byla i při velké zátěži maximálně několik sekund. Vzhledem k problémům, které provázely registr vozidel, nechce ministerstvo dopravy připustit jakékoli ohrožení nynějšího spolehlivého registru řidičů.

Centrální registr vozidel napáchal hodně neplechy. Ministerstvo dopravy řeší 150 žádostí na odškodnění, zatím byli odškodněni pouze dva žadatelé.

Přednost podle něho mají žádosti, u nichž už uplynula půlroční lhůta. Ze zákona mají úředníci na vyřízení žádosti 180 dní.