Titulní obrázek


Mazda MX-5 bude vážit pod 800 kg!

Chystaná již čtvrtá generace populárního roadsteru má být nejlehčí Mazdou MX-5 v historii. Už se nemůžeme dočkat.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Mazda se rozhodla dát pod kapotu nového modelu MX-5 malé úsporné motory. Ale to neznamená, že by auto mělo jezdit pomalu, protože spolu se snížením objemů a výkonů se sníží i to nejdůležitější – hmotnost. Už současná Mazda MX-5 váží jen něco kolem 1200 kg, takže atmosférický dvoulitr o výkonu 160 koní jí bohatě stačí na to, aby určovala tempo, kdekoli se objeví.

Nový model ale zhubne závratných 400 kg! Ano, nová Mazda MX-5 má vážit méně než 800 kg, aspoň to tedy tvrdí zdroje uvnitř automobilky, jejíž vedení odsouhlasilo tento ambiciózní plán. Takhle nízké hmotnosti má pomoci nová jednoduchá architektura, malé lehké motory a hojné využití hliníku, kompozitů a plastů. Mazda MX-5 bude menší – hlavně tedy kratší a užší. Uvnitř najdete jen velmi základní výbavu, ale prý nemá chybět klimatizace či jednoduché rádio. Nenajdete tu ovšem přihrádku u spolujezdce a například obvykle velký a těžký papírový návod k obsluze bude nahrazen malým USB klíčem, který strčíte do připraveného konektoru a "nalistujete" si potřebné informace na palubním počítači. Jednoduché a účinné. Pod kapotou příští Mazdy MX-5 najdete přeplňovaný čtyřválec o objemu kolem 1350 kubických centimetrů, který bude mít výkon jen něco málo přes 120 koní. I tak ale bude poměrem výkonu ku hmotnosti Mazda lepší než současný základní model s motorem 1,8 l. Výkonnější verze nabídne maximálně 160 koňských sil, ale stačit by to mělo. Novou generaci Mazdy MX-5 bychom měli vidět už příští rok. Doufejme, že se Mazdě podaří splnit cíl a auto skutečně shodí slibovaných 400 kg hmotnosti.