Titulní obrázek


Registr vozidel opět selhal

Registr vozidel opět selhal. V pondělí odpoledne přestalo fungovat spojení s databází hledaných vozidel. Zřejmě šlo o přetížení systému.

Registr vozidel v pondělí odpoledne přestal odbavovat žadatele. Důvodem bylo přerušené spojení s databází hledaných vozidel. Výpadek hlásili úředníci i z jiných měst v Česku, například z Kladna a ze Zlína. Zřejmě vznikl problém v policejních databázích, které spravuje Česká pošta.

Problém omezil odbavování na registru vozidel. Nejedná se ale o výpadek Centrálního registru vozidel. Chyba nenastala v aplikaci registru , který vlastní potíže během dne nezaznamenal. Stejné služby (policejní databáze odcizených vozidel) nebyly dostupné ani v registru řidičů, který je na registru vozidel nezávislý a v šest hodin fungoval bez chyb.

Kolem čtvrté hodiny odpoledne vypadl přístup do aplikací patřících policejnímu prezidiu, a to do systému pátrání po motorových vozidlech a do schengenského informačního systému, pomocí nichž se dohledávají zcizená vozidla. Pokud není z těchto dvou systémů odezva, úředníci nemohou vozidla zaregistrovat.

Policejní prezidium ve spolupráci s Českou poštou, která zajišťuje infrastrukturu těchto systémů, důvod problému zjišťuje.

Podle ministerstva dopravy se v pondělí v registrech vozidel uskutečnilo na 20 000 transakcí. Na 1800 žadatelů odbavili například v Praze, klidný průběh až do odpoledních hodin hlásila i ostatní města. V Jihlavě dnes odbavili na 200 žadatelů, což odpovídalo běžnému pondělnímu provozu.

Od letošního dubna provoz registru nově zajišťují společnosti ICT a Telefónica, které jej převzaly od ATS - Telcom. Právě kvůli tomu byl registr v úterý a ve středu minulý týden mimo provoz, testovalo se jeho fungování. Spuštěn byl ve čtvrtek, nebyl ale zcela zatížen, protože v provozu byla jen asi čtvrtina registračních pracovišť.