Titulní obrázek


Stát vyhazuje peníze oknem

Stát rád vyhazuje peníze oknem. Pokud se podíváme, jak v posledních letech hospodařil s penězi, nebude nást to těšit. Připomeňme si ty největší prohřešky, které se v uplynulém roce staly: projekt skaret, centrální registr vozidel, státní maturita.

Úsporná opatření, která prosazuje vláda premiéra Petra Nečase (ODS), vyznívají při pohledu na některé státní projekty ironicky. A nejen kvůli tomu, že stály víc, než musely. Ale především proto, že část těchto peněz prostě jen bez většího užitku vylétla komínem.

Mezi nejkřiklavější projekty patří elektronické zdravotní knížky IZIP, které od roku 2002 spolkly kolem dvou miliard korun. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se sice loni podařilo prostřednictvím správní rady VZP nakonec projekt knížek zastavit, část peněz od státní VZP ale IZIPu kvůli provozu portálu teče dál.

Dvanáct let trvalo, než první studenti museli složit takzvanou státní maturitu. Tu pro ministerstvo školství připravovala společnost CERMAT. Původně byly stanoveny dvě varianty obtížnosti maturity, přičemž se počítalo s tím, že ke složení náročnější verze budou vysoké školy přihlížet při přijímání zájemců o studium. V loňském roce ale maturita skončila fiaskem. Ministr Petr Fiala následně šéfa společnosti Pavla Zeleného odvolal, na soud se obrátily stovky studentů.

V polovině loňského roku přešel registr vozidel z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Ač vedení resortu o převedení systému vědělo od června 2011, zakázku na nový systém zadalo teprve tři měsíce před jeho spuštěním. Až do konce roku, kdy se na registr vozidel připojovaly další registry, řidiči měli s přihlášením vozidel potíže. Nejprve systém vypadával, pak byl pomalý. Tehdejší ministr dopravy Pavel Dobeš (VV, LIDEM) dlouho odmítal nést za potíže s registry odpovědnost.